Thunderbird Yahoo Webmail Ayarları

Eğer yahoo mailiniz varsa, bunu bir mail programına kurmanız için yahoo'ya para ödemeniz gerekir. inanmıyorsanız http://mailplus.mail.yahoo.com/ bu linkten kontrol edebilirsiniz. Ben en son baktığımda yıllık $19.99 dı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kuru ile çarparsanız, Türk lirası olarak nekadar tuttuğunu hesaplayabilirsiniz. O kurlara ulaşmak için http://www.tcmb.gov.tr/  tıklamanız yeterli. Şimdi size anlatacaklarımla o kadar paranız cebinizde kalacak :)

Tabiki ben burada linux platformu için anlatacağım, eğer windowsta da kullanmak istiyorsanız yapmanız geren çok basit. Önce bilgisayarınızdan windows'u kaldırın, sonra linux yükleyin :)


Öncelikle, thunderbird'ü indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Ben uğraşırım diyenler için, buradan indirebilirsiniz : http://www.mozilla-europe.org/tr/products/thunderbird/ . Yok ben uğraşmayacağım daha kolay bir yolu yokmu diyenler için, paket yöneticinizden indirebilirsiniz. Ben Ubuntu kullandığım için synaptic paket yöneticisini kullandım. Sizede böyle yapmanızı tavsiye ederim.


Şimdi thunderbird'ü kurduğunuzu düşünerek ayrıntıları anlatmaya başlıyorum. İndirmeniz ve kurmanız gereken iki ufak uygulamacık daha var, Web-Mail ve Yahoo. Onları da, http://webmail.mozdev.org/installation.html adresinden indirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ufacık bir nokta, bu uygulamarı indirmek için linklerin üzerinde sağ tuş, ve farklı kaydet yapmanız gerekiyor. Bu dosyalar indikten sonra, Thunderbird de Araçlar menüsü, Eklentiler'i tıklayın. Eklenti kur dedikten sonra bu iki dosyayı Thunderbird'e kurun. Thunderbird'ü kapatıp açmanız gerekiyor bu eklentilerin aktif hale geçebilmeleri için.


Şimdi mailimizi kurabiliriz. Yeni Hesap Aç seçeneğini tıklayın. Buradan ilk pencereden E-Posta Hesabı kısmını seçin ve ileriyi tıklayın. İsminizi ve mail adresinizi tam olarak girmeniz gerekiyor herdemo@yahoo.com  Bir sonraki pencerede POP seçeneği ve gelen posta sunucusu kısmına da localhost(ben 127.0.0.1 yazdım) yazmanız gerekiyor. Burada standart olarak 110 nolu port seçilidir ama bu rakamı 1100 yapmanız gerekiyor. Malum işletim sistemi 1024'e kadar olan portları kullanıyor. Giden posta sunucunuzun ayarlarınıda gene localhost, port'u 2500 yapmanız ve kullanıcı isminede tam mail adresinizi yazmanız gerekiyor, herdemo@yahoo.com gibi.


Bittimi, tabi ki hayır :) yapmamız gereken son Bir şey daha kaldı. Eklentilerden Web-Mail tercihleri tıklıyoruz ve orda da port numaralarını aynı şekilde ayarlıyoruz. Yahoo ayarlarında ise beta seçeneğini işaretleyin. veeee maillere gelmeye başladı bile...


Eğer bir aksilik oldu ve maillerinizi göremiyorsanız yaptıklarınızın bir kez daha üstünden geçin.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !